Derma roller - działanie, wskazania, efekty. Jak używać derma rollera? (2024)

Autor

Katarzyna Pawlikowska-Łagód

Konsultacja merytorycznaLek. Aleksandra Witkowska

Zgodnie ze swoją misją, Redakcja Medonet.pl dokłada wszelkich starań, aby dostarczać rzetelne treści medyczne poparte najnowszą wiedzą naukową. Dodatkowe oznaczenie "Sprawdzona treść" wskazuje, że dany artykuł został zweryfikowany przez lekarza lub bezpośrednio przez niego napisany. Taka dwustopniowa weryfikacja: dziennikarz medyczny i lekarz pozwala nam na dostarczanie treści najwyższej jakości oraz zgodnych z aktualną wiedzą medyczną.

Nasze zaangażowanie w tym zakresie zostało docenione m.in. przez Stowarzyszenie Dziennikarze dla Zdrowia, które nadało Redakcji Medonet.pl honorowy tytuł Wielkiego Edukatora.

3 min czytania

Derma roller jest urządzeniem kosmetycznym wykorzystywanym powszechnie w gabinetach kosmetycznych przy różnego rodzaju zabiegach. W ostatnich latach zyskał popularność i jest również chętnie kupowany w celu wykonywania zabiegów samodzielnie w domu. Jest to rodzaj rolki z uchwytem i wymienną, obrotową głowicą z igłami, gdyż zabieg Derma rollerem polega właśnie na nakłuwaniu skóry.

Derma roller - działanie, wskazania, efekty. Jak używać derma rollera? (1)

Bioliq – innowacyjna marka dermokosmetyków | iStock

SPIS TREŚCI

  • Derma roller – co to takiego?
  • Derma roller – jak działa?
  • Derma roller – czy jest odpowiedni do wszystkich rodzajów cery?
  • Derma roller – jak go używać w domu?
  • Derma roller – jak często go używać?
  • Derma roller – jak długo trzeba czekać na efekty?
  • Derma roller – skutki uboczne i przeciwwskazania

Derma roller – co to takiego?

Derma roller to urządzenie do pielęgnacji skóry, zwłaszcza skóry twarzy. Na jednym jego końcu znajduje się rączka, a na drugim wałek z mnóstwem małych, cienkich igiełek na jego powierzchni. Dostępnych jest wiele różnych marek derma rollerów, w różnych przedziałach cenowych. Ważne jest, aby kupić derma roller od zaufanego sprzedawcy i upewnić się, że jest sterylny.

Derma roller – jak działa?

Derma roller zawiera setki maleńkich igiełek. Podczas używania igły te powodują mikrouszkodzenia skóry, co z kolei powoduje nadmierne zwiększenie produkcji kolagenu i elastyny, aby zrekompensować gojenie, pozostawiając cerę bardziej napiętą i jędrniejszą niż wcześniej. Derma roller stosowany w połączeniu z serum, może znacznie zwiększyć wchłanianie składników.

Derma rollers są dostarczane z igłami o różnych rozmiarach, a wybór odpowiedniego rozmiaru igły zależy od Twoich potrzeb. Oto kilka rodzajów stosowanych długości igły:

  1. 0,25 mm – zwiększenie wchłanialności produktów pielęgnacyjnych w głąb skóry i ogólna poprawa koloru i tekstury skóry,
  2. 0,5 mm – idealna w celu redukcji zmarszczek, lekkich blizn potrądzikowych, łagodnych blizn po ospie wietrznej, wykazuje właściwości przeciwstarzeniowe, zalecane również przy przerzedzaniu włosów,
  3. 1,0 mm, 1,5 mm — zalecana przy głębokich rozstępach, cellulicie i głębokich bliznach. 1,5 mm to również maksymalna długość igły zalecana do stosowania na twarzy,
  4. 2,0 mm, 2,5 mm, 3,0 mm – stosowana w cięższych przypadkach, głębokich bliznach i zmarszczkach, odmładzanie mocno zniszczonej skóry.
Każda blizna jest inna. Jak z nią walczyć skutecznie?

Derma roller – czy jest odpowiedni do wszystkich rodzajów cery?

Dermarolling – czyli stosowanie derma rolleru może przynieść pozytywne korzyści wszystkim rodzajom skóry. Chociaż osoby o wrażliwej skórze powinny pamiętać o tym, żeby nie stosować derma rolleru codziennie.

Derma roller przy starzejącej się skórze będzie szczególnie efektywny, ponieważ jest idealną metodą wypełniania drobnych linii i zmarszczek, zagęszczania i wypełniania skóry pod oczami (co zmniejsza widoczność cieni i worków), a nawet wypełniania ust. Dermarolling jest również skutecznym zabiegiem na blizny potrądzikowe i przebarwienia, ponieważ głęboko wnika w skórę.

Zobacz: Szczotkowanie twarzy na sucho - jak to robić?

Derma roller – jak go używać w domu?

W przypadku korzystania z derma rollera w domu, należy postępować zgodnie z poniższymi wskazówkami:

  1. wyjmij derma roller z pojemnika,
  2. jeżeli pierwszy raz używasz derma rolleru zdezynfekuj go,
  3. jeżeli używasz derma roller po raz kolejny, również możesz go zdezynfekować,
  4. przygotować skórę do zabiegu, oczyść ją żelem do mycia twarzy bądź płynem micelarnym,
  5. roluj skórę derma rollerem raz w górę i w dół, raz z boku na bok i raz po przekątnej,
  6. po zakończeniu umyj derma roller ciepłą wodą z mydłem,
  7. pozostaw derma roller do wyschnięcia,
  8. włóż z powrotem do pojemnika.

Używając derma rolleru na twarzy, należy kolejno rolować pięć jej obszarów, według następującego schematu:

  1. prawy górny róg czoła i policzka,
  2. górna lewa część czoła i policzka,
  3. tuż pod okiem i dolnym policzkiem,
  4. obszar pod okiem i dolnym policzkiem,
  5. obszar wokół ust.

Po użyciu derma rollera powinno się nałożyć na skórę serum bądź krem nawilżający.

Masaż twarzy - rodzaje, efekty, przyrządy, kosmetyki. Jak samodzielnie wykonać masaż twarzy?

Derma roller – jak często go używać?

Ogólnie, częstotliwość stosowania derma rolleru zależy od potrzeb oraz rodzaju twojej skóry. Pamiętaj jednak, aby w początkowym okresie jego stosowania nie należy przesadzać. Co to znaczy? Otóż, zacznij używać derma rolleru raz w tygodniu, aby zobaczyć, jak twoja skóra na niego reaguje.

Jeżeli wszystko jest w porządku, skóra na niego dobrze reaguje możesz zwiększyć częstotliwość do dwóch lub trzech razy w tygodniu. Nie powinnaś jednak rolować twarzy w czasie jednego zabiegu dłużej niż 2 minuty.

Urządzenie do peelingu kawitacyjnego - rodzaje, cechy, zastosowanie

Derma roller – jak długo trzeba czekać na efekty?

Podobnie jak w przypadku większości zabiegów pielęgnacyjnych, czas potrzebny do uzyskania pierwszych rezultatów może się różnić w zależności od rodzaju skóry, używanego derma rollera i częstotliwości jego używania. Pierwsze efekty możesz zobaczyć od dwóch do sześciu miesięcy systematycznego używania derma rollera.

Derma roller – skutki uboczne i przeciwwskazania

Pomimo tego, że to wszechstronne narzędzie kosmetyczne może wydawać się świetnym i jednocześnie prostym dodatkiem do naszej codziennej pielęgnacji skóry, ważne jest, aby pamiętać, że nie są on przeznaczony dla wszystkich. Szczególnie, powinny uważać osoby, które mają wrażliwą skórę, egzemę, opryszczkę, aktywnie zainfekowany trądzik, oparzenia słoneczne lub trądzik różowaty.

Nie powinno się stosować derma rolleru jeżeli ma się osłabiony układ odpornościowy lub przyjmuje się leki obniżające jego funkcjonowanie, w tym leki na choroby autoimmunologiczne, takie jak toczeń lub łuszczyca. Osoby, które mają problem z krzepnięciem krwi również nie powinny używać tego urządzenia.

A co najważniejsze, jeśli nie używasz prawidłowo derma rolleru, nie utrzymujesz go w czystości, możesz narazić się na krwawienie, siniaki i łuszczenie, a nawet infekcję.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.

Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

Treści z serwisu Medonet mają na celu polepszenie, a nie zastąpienie, kontaktu pomiędzy Użytkownikiem a jego lekarzem. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Przed zastosowaniem się do porad z zakresu wiedzy specjalistycznej, w szczególności medycznych, zawartych w Serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

  • Print Icon
  • Mail Icon
  • akcesoria do pielęgnacji
  • pielęgnacja twarzy
  • zmarszczki
  • zabiegi na cellulit

Rekomendowane dla Ciebie

  • Derma roller - co to jest, jak działa i jakie przynosi efekty? Derma roller to urządzenie, które jest używane w kosmetologii estetycznej. Dzięki tej innowacyjnej metodzie możemy skutecznie walczyć z różnymi zmianami skórnymi,... Redakcja Medonet
  • Acne-derm na trądzik pospolity. Jak stosować? Acne-derm to krem z kwasem azelainowym stosowany w łagodzeniu trądziku pospolitego oraz przebarwień skóry. Preparat działa przeciwbakteryjnie i wybielająco, a... Marlena Kostyńska
Derma roller - działanie, wskazania, efekty. Jak używać derma rollera? (2024)

References

Top Articles
Latest Posts
Recommended Articles
Article information

Author: Barbera Armstrong

Last Updated:

Views: 6460

Rating: 4.9 / 5 (79 voted)

Reviews: 94% of readers found this page helpful

Author information

Name: Barbera Armstrong

Birthday: 1992-09-12

Address: Suite 993 99852 Daugherty Causeway, Ritchiehaven, VT 49630

Phone: +5026838435397

Job: National Engineer

Hobby: Listening to music, Board games, Photography, Ice skating, LARPing, Kite flying, Rugby

Introduction: My name is Barbera Armstrong, I am a lovely, delightful, cooperative, funny, enchanting, vivacious, tender person who loves writing and wants to share my knowledge and understanding with you.